www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Zlatý nuget Bečánova v sobotu 6. února - tentokrát již v CHKO Brdy!

2016-01-27 07:25:40 | Petr Brůček ©

Slyšte, slyšte. Hora Třemošná, strážící brdský hvozd od Příbrami, skrývá poklady a jednou v roce se pro ně vydávají jen lidé odvážní. Tímto dnem bude sobota 6. 2. 2016, kdy se již po třicátéšesté rozezní hlahol na louce u Obecnice a ránou z děla ve 14 hodin bude odstartován jeden z nejtěžších a nejvšestrannějších závodů Zlatý nuget Bečánova.

Foto

Zlatý nuget Bečánova - letos již 36. ročník!
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Závodu se účastní řádně přihlášená posádka, tvořená třemi lidmi (psovod a dva psi) a povinnou výbavou tvořenou saněmi, sekerou a pilou. Polínko každé posádce dodá pořadatel na začátku závodu. Trať závodu vede po úbočí hory Třemošné, kde rozpětí výšek a teplot silně kolísá a proto plavky na startu a kožich na vrcholu Třemošné během jednoho ročníku nemusí být vzácností.

Po návratu na závodní louku dojde na řezání a štípání polínka tak, aby prošlo brdskou mírou. Důvodem je předzásobení organizátorů třískami na další zimu. Dále se střílí na vlka a plní další úkoly dle počasí a pokynů organizátorů. Účast je omezená pouze vlastním rozhodnutím. Věk roli nehraje, v minulosti se účastnila i posádka se součtem věku přes 230 let. Stop stav je 70 posádek, protože více lidí již místnost na večerní program nepobere. Večerní tancování a soutěžní disciplíny zlatokopů, jako je řezání polena dvoumužnou pilou, dekomlat a další, jsou odměnou pouze závodníkům.

Veškeré kontakty a informace jsou k dispozici na http://znb.webnode.cz/. Velmi vítané jsou dětské posádky. Závod je dlouhý jednu brdskou míli, to je přesně 7 923,77 metrů (plus mínus 1 346,27 metrů, nepočítáme-li bloudění).

Dvě hlavní hodnocené kategorie, které dělají závod tak pestrý a přitažlivý, jsou běžci na čas zvaní chrti, a pak ti, kteří dají průchod své tvořivosti a běží v maskách. Protože i ti často běží v souboji s časem, mohou vypadat poněkud exoticky a jsou zvány exoty. Brdské sáně, především v podání exotů si poradí s čímkoli, a chrti ty své často nosí na zádech a tak jsou sáně povinnou součástí výbavy ať je počasí jakékoli. Navíc jsme, co se sněhu týká, optimisté. Vždy se nějaký našel, i když po celé trati to jsou spíše vzácné ročníky. Jasno je vždy až na startu, kde je aktuální sněhové zpravodajství, protože sníh se může objevit ale i zmizet přes noc.

Zváni jsou jak závodníci, tak diváci v našich krajích čumilové zvaní. I ti mohou komentářem a povzbuzením na závod popatřit a atmosféru nasát či vylepšit. Nikdo neodchází zklamán, přesto nuget uzeného masa je přichystán jenom pro nejlepší z nejlepších.

Za organizátory Petr BrůčekPetr Brůček ©


Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka