www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz | www.brdy-respublica.estranky.cz

Železná panna v jihovýchodních Brdech

2017-03-07 09:03:40 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

K litinové soše Panny Marie, zvané Železná panna, se vypravíme do jihovýchodních Brd. Tato významná brdská památka je skryta v lese, západně od hřebene, začínajícího vrchem Štěrbina (753 m), pokračujícího Hradeckým hřebenem (721 m) a končícího Altánem (669 m). Je s ní spojena příhoda postřeleného a přeživšího mladého hraběte.

Foto

Železná panna v jihovýchodních Brdech.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

K Železné panně se nejspíš vydáme po žluté značce, a to od severu z Voltuše nebo od jihu z Vacíkova. Je možné použít i modrou, která na své cestě z Bezděkova pod Třemšínem či od vrchu Třemšína žlutou kříží.

Pokud půjdeme z Voltuše, asi se cestou zastavíme u pomníku Jakuba Jana Ryby, nebo se půjdeme rozhlédnout z opravdu pěkné Voltušské vyhlídky. Mineme vlevo, ve svahu skryté skalisko, zvané Kočičí Hrádek. Poté vpravo od cesty najdeme studánku Štadruž, za níž následuje stejnojmenná křižovatka. Zde se žlutá setkává s modrou. Odtud už je k Železné panně, po žluté (ta se od modré odpojí), jen asi 0,5 km.

Z Vacíkova mineme hájovnu Chytava a odtud se po žluté dostaneme k lovecké boudě Soudná (nedaleko je studánka "U Soudné boudy"). Odtud urazíme ještě asi 2,5 km, než mezi stromy uvidíme výklenek, ve kterém stojí Železná panna.

Dle místního názvu Železná panna je vlastně litinová socha Panny Marie. Je kryta výklenkem, okolo něhož je postavena čtvercová ohrádka. Socha stojí na profilovaném kamenném soklu, na němž je nápis "8. Oktober 1880". Plastika je ztvárněním Panny Marie Immaculaty, tedy Neposkvrněné, která stojí na zeměkouli, pod nohou má hada s jablkem v tlamě - symbol satana. Jedná se o velmi pěkně výtvarně provedenou kolorovanou litinu v životní velikosti. Panna Maria zde stojí prostovlasá, v dlouhé nařasené říze, s dlaněmi obrácenými vpřed.

Vznik této brdské památky je spojen s příběhem mladého hraběte, který zde byl nešťastnou náhodou při lovu postřelen. Po nehodě se v péči lékařů uzdravil. Jeho modlitby byly vyslyšeny, a tak na místě nehody prý nechal postavit tuto krásnou a jistě i nákladnou sochu. Některé prameny ovšem uvádějí, že se snad mělo jednat o samotného hraběte Eduarda Pálffyho, kterého postřelili pytláci, doloženo to však není.

GPS Železné panny: 49.5702467N, 13.8263558E


Osada Voltuš (místní část Rožmitála pod Třemšínem), kaple sv. Anny. Odtud se můžeme vydat k mohyle Jakuba Jana Ryby, na Voltušskou vyhlídku, vrchy Štěrbinu nebo Hradecký Hřeben, skalisko Kočičí Hrádek nebo k Železné panně.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Studánka Štadruž se nachází u cesty nedaleko stejnojmenné křižovatky, kde se kříží žlutá a modrá značka.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Kaplička v osadě Vacíkov (místní část Hvožďan). Nedaleko Vacíkova (po zelené značce) je pěkný, převážně dřevěný lovecký zámeček, který nechal postavit v letech 1874-1875 majitel březnického panství Eduard hrabě Pálfy. Po žluté dojdeme k hájovně Chytava a dále k Soudné boudě a Železné panně. Z Vacíkova můžeme vyrazit na vrcholy Altán, Hradecký Hřeben nebo Štěrbinu. Vacíkov také bývá výchozím bodem pro cestu na Třemšín (po zelené značce).
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Hájovna Chytava.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Lovecká bouda Soudná.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Železná panna je vlastně litinová socha Panny Marie Immaculaty v životní velkosti.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Datum na soklu patrně poukazuje k události, která se zde stala. Jedná se o příběh mladého hraběte, který zde byl nešťastnou náhodou při lovu postřelen. Po nehodě se v péči lékařů uzdravil. Jeho modlitby byly vyslyšeny, a tak na místě nehody prý nechal postavit tuto krásnou a jistě i nákladnou sochu.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka