www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Vlč, jeden z nejkrásnějších výhledů na západní Brdy

2017-06-14 09:42:22 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Foto

Pohled z Vlče (602 m) do Centrálních Brd je opravdu impozantní.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Podíváme-li se odtud do Centrálních Brd, vpravo nad údolím se rozkládá mohutný hřbet Kamenné (736 m), vlevo za ní 8,5 km vzdálená Koruna (832 m), která "korunuje" závěr stoupajícího údolí Třítrubeckého potoka. Za ní vlevo v dálce tušíme náhorní planinu nejvyšší hory Brd Toku (865 m).

Dále vlevo je bližší Hlava (788 m) a za ní 11 km vzdálená rozložitá homole Beranu (684 m), za jehož úbočím částečně vykukuje vrchol Berance (663 m) a za ním snad i úbočí brdského Špičáku (579 m). Zkrátka, do dálky ubíhající západní hranici Brd máme z Vlče jako na dlani.Pod sebou pak vidíme podstatnou část Strašic, mírně vlevo spatříme 9,5 km vzdálený klášter Svatá Dobrotivá, kolem něhož se rozbíhá Zaječov, vpravo rozsáhlý zaječovský lom, nad ním pod lesem podbrdská vesnička Kvaň.

Přístup na vrchol Vlče, v době vojenského újezdu, byl zvláště omezen přítomností nedaleké pěchotní střelnice a střelnice bojových vozidel Přední Bahna. V současné době je právě odtud, totiž ze severovýchodní horní části cvičiště, na Vlč nejsnazší přístup. Okolí vrcholu je nyní zařazeno do II. zóny ochrany CHKO Brdy.

Připomeňme, že Přední a zejména nedaleká Zadní Bahna v současné době hostí významnou vojenskou akci Bahna, každoroční jednodenní prezentaci Armády České republiky a klubů vojenské historie, jejímž hlavním cílem je ukázat veřejnosti současnou vojenskou techniku při praktických ukázkách v terénu a také připomenout tradice a bojové operace minulosti.

Na cestu na Vlč se můžeme vydat od silnice Strašice - Dobřív, a to buď po cestě na Přední Bahna nebo kolem pěkného skaliska Florián podél Ledného potoka, či z jiných směrů. Návštěva Vlče rozhodně stojí za trochu námahy, značené turistické trasy zde však nehledejte.


Brdy. Těsně pod vrcholem Vlče.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Březový háj na západní stráni Vlče, v pozadí vrchol.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Vlč, vrcholová partie.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Pohled z Vlče přes Strašice na západní okraj Brd.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Skalisko jižně pod vrcholem Vlče.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2017-06-16 14:43:53 IP: 89.102.187.***
Je příjemné slyšet o Třemošné hezké věci, vždyť ještě nedávno podle příbramských odborníků tato zničená lokalita vyžadovala nutnou revitalizaci na multifunkční areál. Dávám vám palec nahoru.
Autor:Hynek Harvánek Vloženo: 2017-06-16 11:07:44 IP: 217.169.182.***
Hezké místo... Jinak koukám, že Panu Urbanovi naše aktivity (objevbrdy) leží hodně v žaludku. Nás však naopak těší zájem lidí a dětí. Ale chápu, není to Vaše myšlenka, tak to bolí. A Třemošná? Je to tam prostě fajn. Chápu, Příbram Vám prostě nesedí.. Ale jsem rád, že naše články čtete.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2017-06-14 11:00:04 IP: 193.179.186.***
Opět jeden z výborných článků o Brdech, obzvláště v době, kdy konkurenční weby se snaží nalákat turisty na parodii rytíře Fabiána či na kvalitu smaženého sýra nebo na nekonečné omílání okolí Třemošné. Pouze bych doplnil, že přímo u komunikace Dobřív - Strašice je jedno z doplňujících parkovišť v okolí CHKO Brdy, kde se dá pohodlně zaparkovat. To bych doporučil jako nástupní místo do této úžasné lokality, protože Bahna budou veřejnosti ještě nějaký čas zapovězena. Tento výlet je vhodné spojit s návštěvou vodního hamru v Dobřívě nebo návštěvou hezkého přírodního koupaliště. A v blízké sokolovně je možnost se kvalitně a levně ubytovat.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka