www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz | www.brdy-respublica.estranky.cz

Středočeský kraj: Radní dali Destinační společnosti Brdy zelenou

2018-03-20 09:18:23 | Středočeský kraj, H. Frintová a N. Lenertová ©

Rada Středočeského kraje dnes odsouhlasila založení destinačního spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z.s., v němž bude kraj zároveň zakládajícím členem. Dnešní rozhodnutí ale musí na svém dubnovém zasedání ještě schválit zastupitelé.

Foto

Brdy. Jinecké hřebeny od obce Ohrazenice.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Rada Středočeského kraje dnes odsouhlasila založení destinačního spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z.s., v němž bude kraj zároveň zakládajícím členem. Dnešní rozhodnutí ale musí na svém dubnovém zasedání ještě schválit zastupitelé.

O založení turistické oblasti Brdy a Podbrdsko se od r. 2016 pokoušely dvě organizace, jejich vzájemná jednání však ztroskotala. Středočeský kraj proto navrhl, aby Krajský úřad připravil koncept založení organizace destinačního managementu s přímou účastí Středočeského kraje a zároveň pro něj připravil stanovy a příspěvkový řád.

„Úlohou destinačního managementu je rozvíjet oblast a popularizovat ji tak, aby byla vnímána jako turisticky atraktivní. Středočeský kraj hodlá investovat do nové agentury pro Brdy a Podbrdsko 600 tisíc korun. Je to dokonce mnohem více, než se dává v obdobných případech, kde se tato částka pohybuje okolo 200 tisíc korun,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO 2011).

V rámci vznikajícího destinačního spolku oslovil Středočeský kraj všechny partnery v regionu, tedy zejména obce a jejich svazky a místní akční skupiny. Ke spolupráci vyzval i organizace, které spolu o destinační management v Brdech soupeřily – tj. Destinační společnost Brdy, v níž jsou členy například Příbram a Dobříš, a Destinační agenturu Brdy, která je organizační složkou ekologického centra Orlov.

Aby byl umožněn vstup do vznikajícího spolku, který bude mít na starosti rozvoj turistiky v Brdech, i malým obcím, navrhl Středočeský kraj ve stanovách poměrně nízké příspěvky. V únoru 2018 proběhlo jednání s tzv. strategickými partnery, kteří se vstřícně vyjádřili k navrženým stanovám a projevili zájem o účast ve spolku. Z tohoto jednání se vyprofilovaly jako možní zakládající členové připravovaného spolku následující organizace: Ekologické centrum Orlov, o. p. s., města Příbram a Řevnice a mikroregion Hořovicko.

Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem. Hlavními přínosy jsou vytvoření jednotné koncepce pro celý region, jednodušší přístup k financování rozvoje turistiky, vytvoření značky regionu a spojení subjektů, které mají zájem o spolupráci.Středočeský kraj, H. Frintová a N. Lenertová ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka