www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Plešivec a jeho Čertova kazatelna

2017-01-19 08:15:01 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Plešivec (654 m) sice nepatří k brdským osmistovkám, přesto je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince, své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnější rozhledů v Brdech.

Foto

Brdy, předsilvestrovský Plešivec, Čertova kazatelna.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Prudké západní svahy Plešivce s rozsáhlým, z daleka viditelným kamenným mořem, spadají o 300 metrů níže k říčce Litavce. Tvar Plešivce tudíž umožňuje skutečně pěkný panoramatický výhled. V podstatě zde můžeme spatřit podstatnou část Centrálních Brd.

Za dobrého počasí vidíme příbramskou Svatou Horu, ale také řadu podbrdských obcí či osad, např. Hluboš, Běřín, Ohrazenice, Křešín, Těně, Felbabku, Podluhy, také město Hořovice. V údolí pod úpatím Plešivce se rozkládá z ptačí perspektivy viděný městys Jince.

Je zde také možno shlédnout mnoho Brdských vrcholů, například Klouček, Třemošnou, Sádku, jinecký Vystrkov a také Jinecké hřebeny a cílovou plochu Brda. Ve vzdálenosti 14,5 km můžeme také identifikovat nejvyšší horu Brd Tok (865 m) a také vrcholy Beranu a Berance. V dálce je přes Brdy patrný také přírodní Park Trhoň se stejnojmenným vrcholem (ve vzdálenosti 21,5 km).

Je třeba dodat, že v areálu Plešivce kromě Čertovy kazatelny můžeme navštívit řadu dalších zajímavých lokalit, např. nedalekou Fabiánovu zahrádku, Smaragdové jezírko, Plešivecký viklan nebo Krkavčí skálu. Ale o nich snad někdy příště.


Brdy. Na Plešivci.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka