www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Nová naučná stezka Tok v chráněné krajinné oblasti Brdy

2021-12-13 10:13:46 | Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Karolína Šůlová ©

Stezka je dlouhá téměř osm kilometrů a seznamuje s nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok (865 m n. m.). Zároveň ukazuje, jak se s nimi vyrovnali zdejší rostlinní a živočišní obyvatelé.

Foto

Brdy, na svazích Toku.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

„Návštěvníci se například dozvědí, jak se nevlídnému prostředí přizpůsobila masožravá rosnatka, zjistí, že na některých místech se zachovaly přirozené podmáčené smrčiny, uvidí, jak se na zdejší krajině podepsal mráz a možná budou překvapeni tím, jak jsou pro vřes důležité houby. Stezku tvoří jeden klasický velký informační panel a devět malých kovových desek, které jsou v Brdech již tradičně umístěny na solitérních kamenech. Ty jsou naším příspěvkem k zachování kouzla zdejší nezastavěné krajiny,“ popisuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Texty na panelu a deskách jsou doplněny QR kódy, pod kterými se skrývají rozšiřující informace ke každému tématu. Jednotlivá zastavení stezky je možné procházet v libovolném pořadí, návštěvníci si mohou sami vybrat, kde na stezku nastoupí a kolik zastavení si prohlédnou.

Naučná stezka Tok je poslední naučnou stezkou, která vznikla v souladu s Interpretačním plánem CHKO Brdy na území bývalého vojenského újezdy Brdy. V následujících letech by se v chráněné krajinné oblasti měla vytvořit ještě jedna naučná stezka ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským v jižních Brdech v okolí Třemšína.

Naučnou stezku Tok připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy. Podílela se na ní i celá řada dalších subjektů.

(Zdroj foto níže: AOPK)Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Karolína Šůlová ©


Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka