www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Nad Maráskem, nejnižší brdská osmistovka

2017-06-06 10:41:14 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Nižší ze dvou osmistovek Jižních Brd, vrchol Nad Maráskem (801 m), najdeme necelých 5 km severozápadně od známějšího Třemšína (827 m). Na rozdíl od poklidného, majestátního Třemšína však vrcholové skalisko Nad Maráskem, ze kterého se na svět dere porost pokroucených borovic, činí tuto brdskou horu značně dramatičtější, navíc s pěknou vyhlídkou.

Foto

Vrcholové skalisko Nad Maráskem. Z jeho vrcholu je za dobrého počasí pěkný rozhled přes jihozápadní Čechy až k pohraničním horám.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Vrcholovou partii Marásku (dříve Morázku) tvoří jihovýchodně orientovaná řada rozeklaných skal, často hustě zarostlých a obtížně přístupných. Nejvyšší a nejzajímavější část, označená tabulkou, však turistovi umožňuje dobrý přístup a pěkný rozhled přes jihozápadní Čechy až k pohraničním horám. Vlevo mezi stromy uvidíme stožár nedalekého vysílače Na Burku. Pod skalami se do údolí spouští kamenné moře.

Na jižních svazích, níže pod temenem Marásku, najdeme zajímavá chráněná území, a to Přírodní rezervaci Fajmanovy skály a Klenky a Přírodní rezervaci Chynínské buky. Avšak také severovýchodní svahy Marásku jsou obohaceny přírodními zajímavostmi, zejména Přírodní památkou Míšovské buky, která se rozkládá v lokalitě zvané Obrovo dílo. Nedaleko je také rozsáhlejší Přírodní rezervace Getsemanka, kterou rozhodně stojí za to navštívit.Na vrchol Nad Maráskem se nejspíše vydáme z Míšova, odkud poputujeme po pohodlné zelené značce. Nejprve lesem vystoupáme k boudě Pod Maráskem, odtud vzhůru kolem zmíněné Přírodní památky Míšovské buky (mineme ji vlevo) dojdeme ke křižovatce se žlutou Nad Maráskem. Odtud pár desítek metrů vzhůru dorazíme k samotnému vrcholu.

K cíli se pochopitelně můžeme také vydat po žluté z Borovna či po lesních cestách z Nových Mitrovic, z Chynína kolem zmíněných přírodních rezervací nebo také po žluté přes loveckou chatu Moricku z nedalekého Třemšína. "Míšov a Morázek jsou dvě čarovné kulisy brdského divadla: jedna idylická, druhá romantická až bizzarní," píše v roce 1925, rok před vyhlášením vojenského prostoru v Brdech, znalec a obdivovatel Brd Zdeněk Tlamich.


Lovecká bouda Pod Maráskem je poměrně zachovalá, patrně původní prvorepubliková stavbička. Dorazíme k ní lesní cestou z Míšova. Odtud vystoupáme k vrcholu Nad Maráskem.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Jedno ze skalisek, tvořící jihovýchodně orientované pásmo skal nedaleko vrcholu Nad Maráskem.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Přístup k vrcholové partii Nad Maráskem (801 m). Vrchol je označen turistickou značkou a cedulkou. Turistům je dispozici vrcholová kniha.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Jedno z rozeklaných skalisek nedaleko vrcholu.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Z vrcholu Nad Maráskem je při pohledu vlevo vidět nedaleký stožár vysílače Na Burku.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Irena Vloženo: 2021-02-08 12:11:02 IP: 195.245.209.***
Hora se odedávna jmenuje - dodnes - Nad Marastkem. Pod ní je i část lesa nazvaná Marastek. Jméno je od podmáčené části, bažiny, tedy zdrobnělina os slova marast. Jméno najdete i na současných mapách a je v tomto tvaru standardizováno. Žádný Marásek/Morásek v okolí nežil a žít nemohl, takové příjmení není doloženo.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2017-06-06 13:46:12 IP: 89.102.187.***
S povděkem a potěšením přijímám tento kvalitní článek a pozvánku do CHKO Brdy zejména z toho důvodu, že právě tento web dává pravidelně vzpomenout tomu, že CHKO Brdy není jen bývalý vojenský újezd. Tuto skutečnost řada médií zatím vcelku úspěšně ignoruje.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka