Na Toku
2024-08-26 08:20:04 | Karel Urban ©
Tok je nejvyšším vrcholem Brdské vrchoviny a je tedy přirozeným cílem turistů. Vedle toho ale patří mezi ty části Brd, vedle oblasti pod Jordánem a Padrťských plání, které vojenská činnost zásadně změnila a ovlivnila, protože od roku 1930 do roku 2015 byl součástí dopadové plochy pro potřeby jineckých dělostřelců.
Brdy, Tok.
(Foto Kateřina a Karel Urbanovi.)
Samotný vrchol je typická brdská plošina, poznamenaná terénní úpravou za účelem zřízení požárního pásu, který byl vybudován po celém obvodu dopadové plochy, takže přesné místo vrcholu nejde v podstatě najít. Nicméně za vrchol lze považovat kamennou mohylu se samorostem, který zde v minulosti umístili skauti z Obecnice, na počest svého zemřelého kolegy.
S potěšením mohu konstatovat, že samotný Tok a jeho okolí se za posledních 30 let, kdy tuto lokalitu pravidelně navštěvuji, moc nezměnil, vyjma přirozené lesnické činnosti a bohužel stále více znatelného úbytku vody. Vedle hlavních symbolů vrcholové části Toku, tedy kamenné mohyly se samorostem a velké louže, která vznikla zavodněním části požárního pásu (stav vody zde udržuje mimo dešťových srážek přilehlé rašeliniště a pravděpodobně i podzemní pramen) zde přibyla naproti kamenné mohyle naučná tabule umístěná na slepencovém monolitu, která je součástí naučné stezky Tok. Opodál je zavedené ohniště s lavicí, což je docela dobrý nápad. Ti trempíci, kteří nemají zrovna náladu pět u večerního táboráku tesklivé písně o neznámé krásce ve skalistých horách, o dunící říčce plné ryb nebo o ztraceném mládí, si mohou z naučného panelu stáhnout pomocí mobilní aplikace informace o chráněné krajinné oblasti a při svitu táborového ohně hltat cenné informace od místních ochranářů.
Hlavním tahákem je rozsáhlé bezlesí v severní části dopadovky, křižované zpevněnými cestami a reprezentované především nekonečnými porosty vřesů, prorostlými borůvčím a brusinčím, s krásnými výhledy na Hořovicko a na Křivoklátsko, zkušenému oku jistě neunikne vojenská pozorovatelna na Černé skále, která ovšem již začíná splývat s okolním lesem. Stejně tak i vlastní dopadová plocha začíná zarůstat, hlavně náletovými smrčky, borovičkami, modřínky a konečně dorazily i břízky, které se této lokalitě dlouho vyhýbaly. Podle věku porostů i jejich hustotě snadno poznáme, které části dopadovky byly méně využívané a které se dělostřelecké palbě vyhnuly úplně.
To nejzajímavější ale najdeme při okrajích dopadové plochy, zejména v její jižní části. Zde se zachovaly nádherné plochy s mělkými rašeliništi či podmáčenými rašelinnými smrčinami. Vedle tradičních vřesů nebo rašeliníků zde najdeme celé kolonie známé masožravky rosnatky okrouhlolisté a při trošce štěstí narazíme na zmiji obecnou, která se zde hojně vyskytuje. To jenom na okraj, protože uvádět celou škálu zdejších živočichů a rostlin by bylo na dlouhé povídání. Tyto části Toku ocení především skuteční milovníci přírody.
Co říci na závěr. Návštěva Toku stojí rozhodně za to, i přesto, že se jedná v podstatě o zdevastovanou přírodu rukou člověka. To ovšem nelze brát jako kritiku. Na Tok dělostřelci cílí od roku 1930, protože prostě někde cvičit musí a z toho důvodu byla v Brdech zřízena dělostřelecká střelnice, později vojenský újezd. Poslední dělostřelecké granáty zde dopadly v roce 2011. Otázkou je jeho budoucnost, tedy zda udržovat nepůvodní stav, tedy rozsáhlé bezlesí, nebo nechat celou lokalitu přirozenému vývoji nebo ji znovu zalesnit a tak vrátit přírodě to, co jí člověk sebral. To je otázka, na kterou si může odpovědět každý sám za sebe.
Toku a Brdům zdar,
Karel Urban
Karel Urban ©