www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Myslivecká burza slavila úspěch

2016-03-16 08:21:57 | Pavel Moulis ©

Rokycanští ochránci přírody provozující záchrannou stanici živočichů na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku se netají spoluprací se členy Hubertova cechu, tedy myslivci. I to byl možná jeden z dobrých důvodů pro pokračování pořádání myslivecké burzy, která se již podruhé konala o uplynulém víkendu (12. března) v sále Restaurace Na Střelnici v centru Rokycan.

Foto

Největším hitem byly nože.
(Foto Pavel Moulis)

Oproti minulému roku, tak bylo zvoleno místo, kde se koncentruje činnost rokycanských ochránců přírody, kteří se kromě záchrany zvířat věnují dětem, mládeži i provozu centra ekologické výchovy. Ze Svaté u Zdic na Berounsku se tak druhý, velmi povedený ročník, stěhoval do Rokycan. A dopadlo to nad očekávání.

Vstup pro dvacítku prodejců byl již od osmi hodin, vše oficiálně začalo mírně po deváté hodině přivítáním přítomných a představením programu, respektive přednášejících. Tématem samozřejmě nemohlo být nic jiného než myslivost. První přednášející byla Ing. Jitka Maxová z Mirošova, která pohovořila na téma „Lovecké signály v praxi“. Velice poutavou formou přiblížila posluchačům historii a vývoj loveckých signálů včetně praktických ukázek. Kromě hudebního projevu si zájemci mohli prohlédnout řadu nástrojů či si některý z nástrojů u ing. Maxové objednat, neboť se ve volných chvílích zabývá i jejich výrobou.

Po krátké přestávce, kterou mnozí využili k občerstvení, dostal prostor Radim Šíma z Komárova. Ten měl připravenou přednášku s výstižným názvem „Vábení zvěře v našich honitbách“. I on, jako zkušený řečník, si okamžitě získal nejen respekt, ale i obdiv posluchačů, zvláště pak při vábení některých druhů zvěře. Sympatické bylo, že si případní zájemci mohli sami vábení zkusit.

Pozornost posluchačů i řada otázek k oběma přednášejícím napovídala, že témata byla zajímavá, ale hlavně dále využitelná pro praktickou myslivost. A to byl i hlavní důvod proč spojit odbornou část s burzou, která přilákala do Rokycan více než sto padesát zájemců. Ti zcela jistě nelitovali, neboť měli možnost nakoupit nejen věci staršího data nemalé sběratelské hodnoty, ale i věci úplně nové. Vždyť myslivost má tolik co nabídnout.

I samotná definice myslivosti, která ji představuje jako „soubor činností prováděných v přírodě ve vztahu k volně žijící zvěři jako součásti ekosystému a spolková činnost směřující k udržení a rozvíjení mysliveckých tradic a zvyků jako součásti českého národního kulturního dědictví„ dává tušit, že možnosti jsou nemalé a je jen na samotných myslivcích, jak ji využijí. Myslivost je, ale i souhrn práv a povinností zvěř chránit, cílevědomě chovat, lovit, přivlastňovat si ulovenou nebo nalezenou uhynulou zvěř, její vývojová stádia a shozy paroží, jakož i užívat k tomu v nezbytné míře honebních pozemků. Zároveň je to i záměrná, účelná a každodenní činnost ve prospěch přírody a zvěře.

Myslivci jí vykonávají dobrovolně a za nemalých časových i finančních obětí, které tráví při výchově zdravé, silné a odolné zvěře. Vysazují a ošetřují však i remízky, obdělávají myslivecká políčka, budují krmelce a další myslivecká zařízení, shromažďují krmivo pro zvěř a přikrmují zvěř zejména v době zimního strádání, tlumí nemoci zvěře, odchovávají bažanty, divoké kachny i koroptve a vypouštějí je do přírody. Loví jen v době lovu a při zachování všech podmínek a způsobů lovu, střelbu na mysliveckou vzdálenost nevyjímaje. Ulovené zvěři vzdávají poctu a společné hony končí výřadem a trubačskými fanfárami. Používají i zvláštní mluvu, dodržují tradice a zvyky a na společných posezení obveselují přítomné mysliveckou latinou. Při výkonu práva myslivosti používají speciálně vycvičené lovecké psy, pro něž ročně pořádají několik stovek kynologických akcí, zkoušek a výstav.

Důležitou součástí myslivosti je po kynologickém klubu, který sdružuje chovatele různých plemen i Klub sokolníků, jehož členové cvičí lovecké dravce k lovu zvěře, ochraňují letiště před jinými opeřenci, vinice před špačky či města od přemnožených holubů. Zároveň odchovávají i mláďata zvláště chráněných druhů dravců, které pak vypouštějí do přírody. Úspěchy zaznamenává i Klub fotografů, o čemž svědčí celá řada ocenění nejen i nás, ale i v zahraničí. Velkou péči a starostlivost věnují myslivci i práci s dětmi a mládeží ve svých kroužcích, kde se zájemci učí poznávat přírodu a zvěř, vnímat přírodní zákonitosti a jevy, prohlubovat citový vztah ke všemu co přírodu tvoří. Mládež je i významným pomocníkem myslivců při shromažďování krmiv, krmení a sčítání zvěře či při stavbě budek. Každoročně je pro ně organizována soutěž mysliveckých znalostí „Zlatá srnčí trofej“, které se úspěšně zúčastňují i mladí rokycanští ochránci přírody a množství letních táborů. Úspěchy však zaznamenávají i další Kluby, např. trubačů či autorů. Myslivecké spolky tedy mají obrovský lidský potenciál, který kromě vysoce odborné činnosti zajišťuje i kulturní vyžití v řadě, především malých obcí.

Představit myslivce i z tohoto pohledu byl i smysl pořádání druhého ročníku myslivecké burzy, kde si zájemci mohli koupit řadu zajímavých a praktických věcí např. nože, krásné grandlové šperky, vycpaniny, oblečení, pozorovací techniku, kožešiny, paroží, ale i fotopasti, knihy či další, neméně zajímavé věci.

Cílem pořádané myslivecké burzy byla nejen výměna sběratelsky zajímavých kousků, přátelská výměna zkušeností, ale i prohloubení spolupráce mezi myslivci a rokycanskými ochránci přírody, kteří provozují záchrannou stanici živočichů a spolupráce s myslivci je nezbytná. Vždyť myslivci jsou zřejmě i nejpočetnější skupinou hospodařící v přírodě. Bylo by tedy vhodné tohoto lidského, odborně vzdělaného potenciálu v rámci zvyšování úživnosti v krajině využít. Nápomocni k tomu budou nejen rokycanští ochránci přírody, kteří se věnují i ozeleňování krajiny či úklidu v přírodě, ale i další rozumně myslící lidé.

A co říci závěrem? Dvacet vystavovatelů, dva špičkoví přednášející, skvělé prostory s výtečnou kuchyní i obsluhou, symbolické vstupné a více než sto padesát účastníků. Taková je bilance druhé myslivecké burzy, která je dnes již minulostí. Naznačila však, že je nutné v započaté aktivitě pokračovat, neboť zájem ze strany veřejnosti bezesporu stoupá. Burza zároveň i přiblížila myslivost nejen jako nevyčerpatelný zdroj inspirace všech uměleckých oborů, ale i to, že myslivost kromě lásky k přírodě vyžaduje i široké odborné znalosti. Řada návštěvníků si tak uvědomila, že myslivost mohou vykonávat jen ti, kteří mají rádi přírodu, ctí její zákony, dodržují stanovená pravidla a jsou při tom čestní, spravedliví, ukáznění, mají vysokou morálku, odpovědnost i nadšení. A s takovými jsme se mohli v Rokycanech setkat.

Děkujeme tedy všem prodejcům, přednášejícím, návštěvníkům, příjemné obsluze Restaurace Na Střelnici v Rokycanech i týmu organizátorů z pořádající ZO ČSOP Rokycany (www.csop.erc.cz) za vytvoření skvělé atmosféry myslivecké burzy, která díky svému úspěchu bude mít i v příštím roce své pokračování. Jsme rádi, že se pozvolna stává pojmem mezi mysliveckou i nemysliveckou veřejností a pozvolna si vytváří svou tradici. Takže opět za rok na viděnou.

Pavel MOULIS
předseda ZO ČSOP Rokycany



Pavel Moulis ©


Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka