www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Klobouček v Brdech

2018-01-10 09:10:17 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Zvolna stoupající západní zalesněný svah, nahoře ústící do rozlehlé mýtiny, je tu poměrně nenápadný. O to více poutníka překvapí nebezpečný a prudce zalomený východní skalnatý sráz. Rozeklané skalisko s úzkými komíny či polokomíny, také uváděné jako lezecký terén (v CHKO ovšem nepovolený), zde tvoří asi 15 m vysoký mrazový srub (zjednodušeně řečeno skalní stupeň, vzniklý mrazovým zvětráváním a následným odnosem horniny).

Foto

Brdy. Komíny a polokomíny na Kloboučku.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Východní svahy Kloboučku patří k tomu nejzajímavějšímu. Nelze se divit, že je tato pasáž chráněna II. ochrannou zónou CHKO Brdy. Nalezneme zde prastaré porosty suťových lesů s velmi bohatou dřevinnou skladbou, a to v těžkém terénu, na prudkém svahu, skalách a suti. Pod Kloboučkem se nám také otevře rozlehlá skloněná lesní louka, uprostřed se solitérními stromy.

Pod prudkým severovýchodním svahem nalezneme kamenné základy známé hájovny Klobouček, která byla, jako mnoho dalších brdských objektů, vojskem zbourána kolem roku 1953. Ještě dnes je vidět v kamenitém terénu pracně vybudovaná příjezdová cesta, nahoře s možností zaparkování povozů. Pozůstatky zemních prací, nacházející se nad myslivnou, naznačují sklepy či krechty. Samotná myslivna byla dle dochovaných základů poměrně rozlehlá, na vynikajícím místě, jakési plošině, pokračující prudkým kamenitým stoupáním směrem k vrcholu Kloboučku.

Muselo to tu být kdysi pěkné, posedět venku před hájovnou a dívat se dolů směrem k Obecnici. I dnes je toto opuštěné místo inspirativní. Staneme tu v údivu před gigantickými buky, stromisky vyrůstajícími z drsného kamenitého podloží. Nedaleko základů stavby se do nebe vypíná impozantní třešeň ptačí, která, patrně pro své úctyhodné rozměry, je označena cedulkou. Turisté se rádi zastavují a odpočívají u nedaleké studánky s malou tůňkou, zřejmě se jedná o původní zdroj vody pro hájovnu.

Na cestu se nejspíše vypravíme z nedaleké Obecnice. Vyrazíme po červené značce, která nás nejprve zavede na lesní cestu Kloboučeckou, po níž dospějeme k výše zmíněné studánce Pod Kloboučkem. Po červené pak můžeme Klobouček obejít ze severní strany. Zpět se můžeme vrátit například romantickým údolím Albrechtského potoka, který obtéká jeho jižní stranu.


Louka východně od vrcholu Kloboučku.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Studánka U Kloboučku s malou vodní nádržkou. Dříve patrně sloužila jako zásobárna vody pro hájovnu Pod Kloboučkem.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Studánka Pod Kloboučkem.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Na mapce patrná situace lesních cest: Schůdecká vede od Kloboučku západně ke Kamennému schodišti, tedy směrem k Toku. Obrázecká sem vede od od vodní nádrže Octárna. Kloboučecká sem dospěje z obce Obecnice. Na mapce jsou také patrné obě studánky a umístění zaniklé hájovny Pod Kloboučkem. Východně od vrcholu je vidět louka se solitérními stromy.
(Mapa ČÚZK)
Mohutná třešeň ptačí, rostoucí nedaleko zaniklé hájovny Pod Kloboučkem.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Zbytky základového zdiva či terasy zaniklé hájovny Pod Kloboučkem.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2018-01-15 08:51:31 IP: 176.98.110.***
Tak bohužel, foto hájovny Pod Kloboučkem se mi stále nedaří sehnat. Je to jedna z mála brdských staveb, která se kamsi ztratila...
Autor:Jirka Vloženo: 2018-01-14 08:40:42 IP: 46.135.28.***
Super článek o mém oblíbeném místě.. co my jsme se tam jako malí nachodili a párkrát i nahoře na skalní plošině s tátou přespali... ;) na tu fotku zaniklé hájovny jsem zvědavý...
Autor:Karel Urban Vloženo: 2018-01-11 09:37:55 IP: 193.179.186.***
Kolem cesty k hájovně, která je v současné době v oplocence, lze vidět i staré ovocné stromy a některé mají tuším docela chutné plody (švestky). Na Klobouček lze dorazit i poměrně pohodlně přímo z Třemošné, průsekem přímo dolů k silnici a dál ke Kloboučku. Zpáteční cesta je už pochopitelně náročnější.
Autor:J. Hodrment Vloženo: 2018-01-10 09:48:41 IP: 176.98.110.***
Vážení čtenáři! Původní foto hájovny Pod Kloboučkem se mi nepodařilo sehnat. A na návštěvu archivu se mi času nedostává. Pokud někdo fotku hájovny máte, prosím pošlete na redakce@turistika-brdy.cz, dodatečně zveřejním. J. Hodrment
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka