www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Jezírko pod Tokem je bez vody!

2019-09-24 10:41:19 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Na řadě míst České republiky můžeme v současné době spatřit velké plochy zcela proschlých, hlavně borovicových lesů. Brdy nejhoršímu suchu zatím statečně odolávaly. Kromě poklesu vody v největších nádržích se však následky sucha bohužel projevují i v samotném srdci Brd, na úbočích Toku. Romantické Jezírko pod Tokem je bez vody.

Foto

Jezírko pod Tokem je bez vody
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Tetřívčí potok se ve svém horním toku prakticky ve vřesovištích a travinách ztrácí. V místech zamokřených, vždy podmočených a bahnitých, je nyní sucho. Ve smrkových solitérech na úbočí nejvyšší hory Brd Toku se občas objeví strom s proschlou špičkou.

Největším překvapením je však Jezírko pod Tokem. Je bez vody a po původním dnu se prohánějí divoká prasata. Jejich původní kaliště vysychají a tak je pro ně jezírko vítanou změnou.Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:PePa Vloženo: 2019-10-05 05:48:11 IP: 109.72.12.***
Hlavně udržujte bezlesí.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2019-09-24 12:53:32 IP: 88.103.216.***
V půli srpna tam voda ještě byla a docela dost. Možná si voda našla v hrázi, která se neudržuje, nějakou skulinu, ale spíš je to důsledek minimálních srážek, v Brdech totiž za poslední 2 měsíce moc nenapršelo. Dopadovky jsou unikátní tím, že se tam zachovaly poměrně rozsáhlé rašeliniště a společenstva na ně vázané, díky absenci hospodářské činnosti. Největší takové je asi v jižní polovině Toku právě v oblasti jezírka. Bohužel z dopadovek odtéká zbytečně voda, buď melioračními strouhami vyvedenými propustky přes protipožární pásy, nebo příkopy či přes cesty, jak je to vidět třeba z diagonály v jižní části Toku směrem k Rusínské boudě, kde spodní část svažité cesty připomíná spíše koryto potoka. Řešení je poměrně jednoduché, zaslepit a odklonit meliorace, z cest a příkopů provést příčné rýhy směrem zpátky do dopadovky atd. Tohle řešení, a nejen toto, se mi bohužel na správě CHKO nepodařilo prosadit. Přednost dostalo bezduché kácení solitérních smrků na Toku, které ničemu nepřekážely ani neškodily. Přitom rašelinové polohy v Brdech (místní název tzv. "rašelinná oka nebo očka")jsou v podstatě tím jediným původním, co ze z Brd zachovalo. Jejich ochrana by měla být tou nejvyšší prioritou. Na ochranu I. a II. zón na dopadovkách bylo samozřejmě pamatováno ve známém opatření obecné povahy, které vydalo MO. Proto zásahy přímo na dopadovkách, kam je jinak zákaz vstupu, jsou za účelem ochrany přírody povoleny. Kdy správa přehodí výhybku a přestane udivovat veřejnost na svém faceboku o kytičkách, žabičkách a zvířátkách, tedy o věcech, které pravděpodobně nebyly v minulosti nikdy asi milionkrát publikovány a začne konečně dělat to, k čemu byla zřízena, je zatím ve hvězdách.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka