www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Jezevčí skála nad obcí Dobřív

2018-07-23 08:45:02 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Jihovýchodně nad malebnou podbrdskou vesničkou Dobřív (zde řada roubených chalup, vodní hamr) se zvedá jeden z výrazných brdských vrchů, zvaný Převážení (607 m). Z jeho vrcholové partie k východu pozvolna klesá kamenitý, prastarý, převážně bukový háj. Ze západního svahu se naopak strmě zvedá romantická Jezevčí skála, kterou opravdu nelze přehlédnout.

Foto

Jezevčí skála.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Jezevčí skálu ve skutečnosti tvoří pásmo skalisek, sjednocených severojižní osou, protkané břízami a pokroucenými borovicemi. Ve střední části jsou skaliska nejvyšší a nejmohutnější, a to zejména z pohledu od vrcholu Převážení.

Dvojvrchol Jezevčí skály je rozštěpen úzkým průchozím koridorem. Ze severní části skaliska je pěkný pohled na Přírodní park Trhoň s Bábovkou (609 m) a Konesovým vrchem (590 m). Asi 1 km severovýchodním směrem bychom odtud volným lesem dorazili do podobné, avšak rozsáhlejší a také velmi pěkné skalnaté lokality, zvané Florián.

Na Jezevčí skálu se nejspíše vypravíme z obce Dobřív. Odtud naším směrem vede cyklotrasa 2251. Asi 500 m od vstupu do lesa však budeme muset z této trasy odbočit vlevo a přejdeme můstek přes potok Kudibál. Od něj pokračujeme ještě asi 700 m, kde na výrazné křižovatce lesních cest odbočíme vlevo a po nezpevněné a neznačené cestě stoupáme k vrcholu Převážení.

Na horizontu cesty budeme mít po pravé ruce vrchol Převážení a po levé straně z lesa vystoupí Jezevčí skála. Ta byla za 1. republiky (stejně jako nedaleký Florián) častým cílem výletů. A nelze se tomu divit. Jezevčí skála opravdu stojí za shlédnutí.

Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2018-07-23 09:36:07 IP: 89.102.190.***
Také bych doporučil parkoviště před Dobříví (od Strašic) u Ledného potoka. Je to jedno z vyhrazených parkovišť v CHKO Brdy. Na konci parkoviště vede cesta přímo do této nádherné lokality. Je sice pěkně příkrá, ale návštěva stojí za to.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka