www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz | www.brdy-respublica.estranky.cz

Hradiště, jedna s brdských osmistovek

2017-02-20 07:58:45 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Hradiště (841 m), pátá nejvyšší hora Brd, se nachází v poměrně těsném sousedství dalších osmistovek, a to Malého Toku (843 m) a Brdců (839 m). Vrchol Hradiště je charakteristický menším kamenným mořem přímo pod vrcholem. Přístup k němu je poměrně nenáročný.

Foto

Brdy. Kamenné moře pod vrcholem Hradiště.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Na východních svazích Hradiště pramení říčka Litavka, údolím na západ od něho protéká Voložný potok. Podle některých zdrojů zde bývalo prehistorické hradiště, tato hypotéza však není podložena.

Trasu můžeme začít například z Nepomuku (obec u Rožmitálu pod Třemšínem). Vyrazit můžeme pěšky, na kole a za vhodných sněhových podmínek i na běžkách. Vnoříme se do lesa po cestě zvané Planýrka (označena cedulkou VLS, modrá plus cyklistická trasa 8190). Trasa ostře stoupá po jižním svahu Malého Toku, až dorazí k rozcestí Pod Plešcem.

Od rozcestí Pod Plešcem, necelých 200 m východním směrem, narazíme na odbočku vlevo - začátek významně lesní komunikace, zvané lesní cesta Borská (označeno cedulkou VLS), vedoucí až k Boru, kde dříve stávala arcibiskupská myslivna. Borská a na ní navazující Hořovská spojují severojižním směrem poměrně rozsáhlé území vrcholových partií Středních Brd.

Zpět k začátku Borské. Vlevo mineme lesní cestu Tockou (označenou cedulkou, vedoucí kolem Malého Toku ku vrcholu Praha), kamenný kříž "U Palouku" a zděnou loveckou boudu "U Břízy". Zde již musíme z pohodlné cesty sejít a vydat se severovýchodním směrem, převážně volným lesem, bez velkého stoupání.

Vrchol je odtud necelých 300 m. Mezi stromy nejprve uvidíme kamenné moře v jižní části vrcholu. Vrcholová partie je zalesněná, bez velkého rozhledu do kraje, ale s pěkným pohledem na kamenné moře, je to romantická odloučená partie Středních Brd, jako stvořená k odpočinku.

Na Hradiště můžeme pochopitelně dorazit i po jiných trasách. Na Borskou cestu se kolem Brdců dostaneme také pěknou Jeřábeckou cestou (z Borského sedla). Jedna z nejzajímavějších cest, stoupající z údolí Třítrubeckého potoka, se nazývá Myší díra (označena cedulkou VLS). Ta se na Borskou napojuje právě nedaleko Hradiště.

GPS vrcholu: 49.6648906N, 13.8507939E


Brdy. Obec Nepomuk (pozor, neplést s městem Nepomuk v Plzeňském kraji). Tato podbrdská obec je svoji polohou ideálním výchozím bodem pro řadu výletů do Středních Brd.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Obec Nepomuk, horní část. Lesní cesta Planýrka, začátek trasy.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Lesní cesta Borská, která se na Boru napojuje na lesní cestu Hořovskou, tvoří jakousi páteřní severojižní komunikaci, spojující řadu zajímavých míst ve Středních Brdech.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Křížek "U Palouku", s nápisem: "Bůh můj všudy útěcha má!".
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Zděná lovecká bouda "U Břízy".
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Vrcholová partie Hradiště. Vzadu vpravo začíná kamenné moře.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka