www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Fabiánovo lože

2017-01-02 18:34:54 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd. Jedná se asi o 3 m vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Foto

Brdy, Fabiánovo lože se skalní rozsedlinou. V podřepu nebo vkleče je rozsedlina průchozí.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Nejvýhodněji se k Fabiánovu loži dostaneme ze silnice Buková u Příbramě - Hostomice. Za vrcholovou částí komunikace, když mineme kapličku po levé straně, je rozcestí Velká Baba, kde je po levé straně velké parkoviště.

Odtud můžeme vyrazit po modré směrem na vrch Velká Baba. Modrá se asi 50 m od parkoviště rozvětvuje, my se dáme vlevo nahoru (vpravo bychom Velkou Babu obešli zprava směrem na pramen Brdlavky, Zátor a Hostomice).

Fabiánovo lože se hledá poměrně těžko. Přejdeme vrchol Velké Baby a pokračujeme po hřebenové cestě ještě 300 m. Nescházíme ze svahu ani vlevo ani vpravo, udržujeme se na hřebeni. Posléze uvidíme na stromě ukazatel "Fabiánovo lože", který je namířen do hustého porostu. A právě v něm toto skalisko je, jen asi 10 m od okraje cesty, odtud takřka neviditelné. Rozsedlina je v podřepu nebo vkleče průchozí.

GPS: 49.7943022N, 14.0562267E


Brdy. Ukazatel míří do hustého porostu, a právně v něm skalisko Fabiánovo lože je.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)


POZOR: Na mapě (na serveru mapy.cz) je Fabiánovo lože špatně označeno. Je zaměněno za skalisko pod Velkou Babou! Platí červená ikona.

Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Klaster12 Vloženo: 2019-08-14 10:42:18 IP: 89.24.35.***
včera jsem to jel na kole, přijel jsem tam od radaru kde jsem sel na modrou a přes Velkou Bábu se to snažil najít. Značku směr Fabiánovo lože, jak je tu na obrázku vidět jsem neviděl, přehlédl a normálně to projel až k pramenu Brdlavka. Viděl jsem prd a normálně to minul. Z vrchu Velká Bába už výhled v podstatě není a začíná to být zarostlé úplně. Budu muset rodinku vypravit pěšky, aby na to bylo více času.
Autor:pavel Vloženo: 2017-01-07 05:19:28 IP: 176.98.110.***
Pamatuji se, že za mého mládí bylo skalisko Fabiánovo lože obklopeno mýtinou a poměrně dobře přístupné a i často navštěvované. Nabízel se z něho tehdy i pěkný výhled. Určitě by stálo za to dohodnout s vlastníkem lesů probírku hustého náletu v jeho bezprostředním okolí, která by skalisko lépe zpřístupnila a možná by opět určité výhledy do kraje umožnila. A s KČT dohodnout přirozeně také správné vyznačení lokality v terénu i na mapách.
Autor:J. Novák Vloženo: 2017-01-03 09:48:33 IP: 95.105.110.***
To je fakt, tady se značkaři KČT nevyznamenali. Dělá to na mně dojem, že ani oni Fabiánovo lože nenašli, a tak svedli turisty na skalisko pod Velkou Babou. Hodně vyzmatkované a nebýt soukromé iniciativy, ručně namalovaných cedulí, nikdo by to nenašel.
Autor:Jan Pokorný Vloženo: 2017-01-03 09:39:38 IP: 176.98.120.***
To Fabiánovo lože se opravdu špatně najde. Je to totálně zarostlé, což dřív nebývalo. Chtělo by to náletovou dřevinu prosekat a také to turistické značení je úplně na nic. Přitom se jedná o velmi zajímavý skalní útvar, podobných v Brdech moc není.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka