Bílou skálu ">
www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Bílá skála na západním svahu Kamenné

2017-06-08 10:48:35 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Bílých skal je v Brdech více. Nejprve si je zrekapitulujme. První Bílou skálu (721 m) najdeme asi 1 km západně od Lázského rybníka. Jde o malou slepencovou skalku, z jejíhož svahu vyrůstá mohutný vykotlaný dub. Vrchol druhé Bílé skály (659 m) se zvedá severozápadně nad Strašicemi a je součástí Přírodního parku Trhoň. Je z něj pěkná vyhlídka na západní část Středních Brd.

Foto

Brdy. Bílá skála na západním svahu Kamenné.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

My dnes ale vyrazíme na Bílou skálu (614 m), která se nachází na západním svahu Kamenné (736 m) směrem k Zadním Bahnům (bývalé cvičiště řízení bojových vozidel). V jejím sousedství se vypínají vrchy Dubina (634 m) a Převážení (607 m). Jedná se o romantické skalisko, ke kterému turistické trasy nevedou. Budeme k němu muset dorazit poměrně hustým kamenitým lesem.

Na Bílou skálu se můžeme vydat ze Strašic. Od obce, z části vedoucí do údolí Padrťského potoka, nejprve k jihu vystoupáme po udržované asfaltce, která se později mění v nezpevněnou výmolovitou lesní cestu, vedoucí nad bývalou vojenskou střelnicí Přední Bahna. Tu míjíme po pravé straně. Cesta se opět změní v asfaltku, směřující k Padrťským rybníkům. Od Strašic ujdeme něco málo přes 3 km a ocitneme se již v blízkosti Bílé skály. Ta z cesty není vidět, i když je jen asi 300 m vpravo od ní. Můžeme zde najít nenápadnou lesní cestu, ale i ta se později ztratí. Proto je při první návštěvě dobré použít mapu a buzolu či GPS.Nejprve se nám objeví pěkná náhorní partie s mohutnými starými buky, později nad srázem se kroutícími skupinkami borovic. Sejdeme-li níže, můžeme zdola obdivovat rozeklané, typicky brdské skládané skalisko, místy pokryté lišejníkem. Vrcholová partie je sice prakticky bez rozhledu, ale komorní, opuštěná, inspirující. Cedulka na jedné z borovic nám potvrdí, že jsme místo neminuli.

Na cestu K Bílé skále se pochopitelně můžeme vydat také z Padrťských rybníků. Od hráze Dolejšího Padrťského rybníku je to asi 5 km. Výchozím bodem může být také Mirošov, Skořice nebo Dobřív. Je dobré trasu dobře naplánovat. V Brdech párkrát zabloudil i nejeden zkušený turista či tramp.


Bílá skála, vrcholová partie.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2017-06-09 19:59:27 IP: 89.102.187.***
Ta partie v severním svahu s mohutnými mnohočetnými buky (dvojáky, trojáky ...) opravdu stojí za návštěvu. Skvělou atmosféru dokreslují slepencové rozsypy se solitérními kamennými monolity.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka