www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Bílá skála a pytlák Kormunda

2017-01-06 11:04:46 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Na romantickou Bílou skálu ve Středních Brdech se asi nejlépe dostaneme z obce Láz. Vydáme se odtud, na kole (trasa 8190 až k odbočce na Kormundovku) či pěšky, po silničce směrem na podbrdskou obec Nepomuk. Po 1 km z této cesty odbočíme vpravo na lesní cestu s názvem Andělská. Po 1 km stoupání narazíme na odbočku vpravo Kormundovku (obě cesty jsou označené tabulkou) a to už jsme kousek od Bílé skály.

Foto

Brdy. Bílá skála (721 m).
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Kormundovka je pojmenována po lázském pytlákovi Kormundovi. Ten prý převážně touto cestou chodil pytlačit. Hajní a ostatní lesníci na něj měli spadeno, ale údajně jej při činu nikdy nedopadli. Kormunda se prý ve zdraví dožil úctyhodných 105 let.

Ze staré mapy zjistíme, že dnešní Kormundovka se dříve jmenovala Kormundka, a vedla trochu jinudy, než dnešní upravená cesta. Původní Kormundka vedla z Lázu kolem Bílé skály, poté v podstatě sledovala severní větev toku Litavky a kolem jejího pramene pokračovala dále na severozápad do nitra lesa (viz mapa níže). Tato původní Kormundka v úseku kolem pramene Litavky existuje dodnes, ale je poměrně neudržovaná a zarostlá.

Pokračujeme soudobou Kormundovkou a po 1 km, v ostré levotočivé zatáčce narazíme na lesní cestu, která stoupá vpravo východním směrem asi 200 m k Bílé skále. Místo je to poměrně odlehlé, turisticky neznačené. Pod jejím vrcholem nás patrně nejvíce zujme mohutný vykotlaný dub.

Asi 350 m od vrcholu, dále na východ, můžeme narazit na kamenitou a vřesovou planinku s malým lomem. Poblíž vedla kolejová dráha, která byla pravděpodobně využívána k vlekání pohyblivých terčů (viz podrobnosti a foto v článku Pavla Wünsche s názvem Dráha pod Bílou skálou.


Odbočka vpravo, lesní cesta Andělská.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Odbočka vpravo, lesní cesta Kormundovka.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Původní Kormundka na mapě z třicátých let 20. století.
Tady je odbočka na Bílou skálu. Představte si ale, že přicházíte z druhé strany, takže budete odbočovat vpravo.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Na Bílé skále.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka